Thomas Carroll. Pembroke County Cricket League

Results and tables for Week-10 ... 24th June 2023

Division 1

Llangwm 

[8 pt]

182-AO

lost to

Carew 

[19 pt]

183-8

by 2 wkts

Burton 

[4 pt]

132-AO

lost to

Cresselly 

[20 pt]

133-2

by 8 wkts

Herbrandston 

[7 pt]

83-AO

lost to

Lawrenny 

[20 pt]

243-AO

by 160 runs

Saundersfoot 

[20 pt]

205-9

beat

Narberth 

[7 pt]

156-AO

by 49 runs

St Ishmaels 

[4 pt]

130-AO

lost to

Neyland 

[18 pt]

131-2

by 8 wkts

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Burton; Jon Venables 27, Jack Davies 55 & 1-23, Martin James 12, Matthew John 1-29. Cresselly;  Charlie Arthur 2-15, Steffan Jenkins 2-36, Tom Murphy 2-26, Christian Phillips 2-15, Phil Williams 56no, Matthew Morgan 61.  St Ishmaels;  Peter Bradshaw 21, Karl Rhead  17, Brennan Devonald 25 & 1-35, Andrew Pawlett 28, Richard Brock 30, Philip Cockburn 1-26.  Neyland;  Ross Hardy 5-21, Brad McDermott-Jenkins 4-13, Nic Koomen 41, Dai Davies 58no.  Herbrandston;  Kristan Bennett 4-43 & 12, Charlie Malloy 3-49 & 19, Atticus Kingston 1-25, Harry Nicholas 25.  Lawrenny;  Kyle Marsh 77, Patrick Elliott 57, Tom Cole 30, Harry Thomas 22 & 4-21, Ryan Morton 5-25.  Llangwm;  Phil Llewellyn 56, Joseph Kiff 32, Will Beresford 29, Steve Mills 29 & 1-20, Noah Davies 1-34, Ollie Davies 2-31.  Carew;  Shaun Whitfield 3-17, James Hinchcliffe 4-40 & 30, Brian Hall 43, Scott Richards 38no.  Joel Reed 2-23.  Saundersfoot:  Tom Mansbridge 56 & 3-57, Sam Franklin 25, Tudor Hurle 27no & 2-13, Danny Brace 25, Navet Kawale 4-35, Jon Mansbridge 1-16.  Narberth;  Ben Quartermaine 2-31, Ben Hughes 2-32, David Johns 2-42, Matthew Johns 1-28, Richie Adams 33, Rhodri Dyer 31, Kyle Quartermaine 20.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League

Division 1

Table

ALL GAMES

   

Total

           

Pts

Runs

Runs

Wkts

Wkts

Pen'

 

Pld

Points

W

L

Ab

Tied

Bat

Bowl

Conc'

For

Against

Taken

Lost

Pts

Neyland 

10

160

8

1

1

0

37

43

68

2018

1480

87

54

0

Carew 

10

149

7

2

1

0

40

39

83

1967

1545

79

66

0

Lawrenny 

10

127

5

4

1

0

38

37

103

1695

1484

76

64

0

Cresselly 

10

122

5

4

1

0

34

34

106

1707

1817

70

63

0

St Ishmaels 

10

115

5

4

1

0

31

33

98

1582

1564

68

56

0

Saundersfoot 

10

110

4

5

1

0

35

35

122

1490

1752

72

71

0

Llangwm 

10

107

4

5

1

0

37

30

121

1738

1447

61

77

0

Narberth 

10

97

3

6

1

0

33

34

139

1606

1900

73

80

0

Herbrandston 

10

88

3

6

1

0

27

31

140

1231

1641

65

88

0

Burton 

10

64

1

8

1

0

35

19

159

1602

2006

42

74

0


Division 2

Carew II 

[8 pt]

169-AO

lost to

Haverfordwest 

[20 pt]

242-9

by 73 runs

Johnston 

[10 pt]

202-AO

lost to

Kilgetty 

[20 pt]

205-AO

by 3 runs

Hook 

[19 pt]

249-9

beat

Llechryd 

[8 pt]

171-9

by 78 runs

Llanrhian 

[8 pt]

257-9

lost to

Pembroke Dock 

[19 pt]

258-7

by 3 wkts

Cresselly II 

[9 pt]

223-9

lost to

Whitland 

[19 pt]

272-9

by 49 runs

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Carew II;  Barry Evans 1-26, Jacob Knox 2-61, Corey Hall 2-32 & 30, Logan Hall 2-17, Nic Scourfield 27, George Waters 21.  Haverfordwest;  Ben Field 73, Jake Merry 56, Dan Field 39, Jack Scriven 19, Will Phillips 6-16.  Llanrhian;  Paul Lewis 27, Simon Bachelor 34, Jonathan Strawbridge 67, Jack Jones 100 & 2-42, Gwynant Williams 3-53. Pembroke Dock;  Rob Hearn 2-51, Rhys Daley 1-34, Jake Griffiths 83, George Smith 74, Corey Edge 21no.  Hook;  Owen Phelps 110, Aled Phelps 39, Seth Willington 21, Bradley Flood 3-24, Harry Makepeace 2-25, Jack Phillips 2-17.  Llechryd;  Graham Keen 3-34, Michael Carter 3-49, Josh Ward 38, Tom Lewis 38.  Cresselly II;  Matthew Lewis 4-41 & 27, Dylan John 3-36, Tom Arthur 2-44, Josh Lewis 56, George Davies 44.  Whitland;   Ed John 59, Jack Bowen 26, Jonathan Thomas 93 & 2-25, Geraint Jones 22, Conor Bowen 32 & 2-59, Glopal Ramasamy 2-30.  Johnston;  Mark Hicks 2-29, Keegan Codd 3-47, Nick Davies 2-42, Leigh Walters 66, Josh Hicks 53, Gino Cleal 30, Lee Summons 26.  Kilgetty;  Geoff Marsh 65, Jack Badham 45 & 1-44, Rhyddian Eynon 34no, Richard Cope 3-34, Taine Brace 2-48, Ollie Tucker 1-22.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League

Division 2

Table

ALL GAMES

   

Total

           

Pts

Runs

Runs

Wkts

Wkts

Pen'

 

Pld

Points

W

L

Ab

Tied

Bat

Bowl

Conc'

For

Against

Taken

Lost

Pts

Haverfordwest 

10

155

8

1

1

0

28

39

50

1377

1234

79

36

0

Hook 

10

153

8

1

1

0

34

38

64

1738

1146

79

61

0

Whitland 

10

147

7

2

1

0

38

39

82

1874

1617

80

56

0

Pembroke Dock 

10

111

4

5

1

0

42

29

114

1983

1947

61

48

0

Llechryd 

10

108

4

5

1

0

34

32

120

1634

1653

67

70

0

Kilgetty 

10

104

5

2

3

0

30

23

72

1454

1317

47

47

0

Llanrhian 

10

89

3

6

1

0

34

25

129

1567

1657

55

70

0

Carew II 

10

74

1

9

0

0

33

29

168

1514

1992

63

73

0

Cresselly II 

10

64

2

6

2

0

29

15

133

1329

1783

36

72

0

Johnston 

10

45

1

6

3

0

22

13

118

1036

1160

29

63

0


Division 3

Haverfordwest II 

[20 pt]

173-7

beat

Burton II 

[8 pt]

170-AO

by 3 runs

Llechryd II 

[6 pt]

165-5

lost to

Hook II 

[17 pt]

166-3

by 7 wkts

Stackpole 

[18 pt]

200-5

beat

Lamphey 

[7 pt]

185-7

by 15 runs

Narberth II 

[19 pt]

128-AO

beat

Laugharne 

[8 pt]

94-AO

by 34 runs

Pembroke 

[19 pt]

83-5

beat

St Ishmaels II 

[4 pt]

79-AO

by 5 wkts

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Stackpole;  Richard MacKay 57, Lewis Gibby 76no, Chris Gibbs 43 & 3-40, Geraint Shaw 1-16.  Lamphey;  David Blackwell 1-24 & 27, David Dredge 48, James Skeels 33.  Pembroke;  Alan Webster 4-20, Billy Wood 3-17 & 22no, Sam Davies 2-7, Phil Jones 26.  St Ishmaels II;  Kevin Bowen 18no, Thomas Williams 2-27.  Narberth II;  Lewis Reed 23, Elliott Evans 19 & 2-5, Ceri Davies 16 & 2-17, Richard Howell 2-15.  Laugharne;  Peter Hill 25, Carl Smith 23no & 3-18, James Allen 2-21, Shaun Lynch 2-8, Simon Davies 2-17.  Haverfordwest II;  Ashoka Senavirathna 66, Johnnie White 36, Nigel Morgan 3-13, Matthew Vaughan 5-30.  Burton II;  James Scale 2-26, Matthew Davies 3-37 & 27, Will Ridge 81.  Llechryd II;  Ollie Roberts 88, Johnnie Lewis 31 & 2-29, Ifan Wyn Jones 22, Tom Beard 1-24.  Hook II;  Kieran Sinclair 2-18, Jamie Phelps 82, Rhys Phelps 29, Oscar Willington 42no.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League

Division 3

Table

ALL GAMES

   

Total

           

Pts

Runs

Runs

Wkts

Wkts

Pen'

 

Pld

Points

W

L

Ab

Tied

Bat

Bowl

Conc'

For

Against

Taken

Lost

Pts

Lamphey 

10

146

7

2

1

0

34

40

75

1348

1013

82

57

0

Pembroke 

10

138

7

1

2

0

34

32

56

1504

1003

65

41

0

Stackpole 

10

137

7

2

1

0

35

32

76

1376

1417

68

43

0

Burton II 

10

120

5

4

1

0

38

32

110

1428

1452

69

65

0

Haverfordwest II 

10

111

4

5

1

0

34

33

118

1129

1405

68

63

0

Narberth II 

10

107

5

3

2

0

27

29

88

1068

993

59

66

0

Hook II 

10

101

4

5

1

0

38

23

118

1434

1500

50

56

0

Laugharne 

10

73

2

6

2

0

30

21

124

983

1312

45

63

0

St Ishmaels II 

10

70

2

6

2

0

26

24

125

908

934

50

67

0

Llechryd II 

10

52

0

9

1

0

35

17

165

1205

1354

39

74

0


Division 4

Fishguard 

[19 pt]

144-AO

beat

Carew III 

[9 pt]

125-AO

by 19 runs

Lawrenny II 

[20 pt]

164-AO

beat

Hundleton 

[8 pt]

109-AO

by 55 runs

Haverfordwest III 

[8 pt]

191-7

lost to

Llangwm II 

[18 pt]

235-6

by 44 runs

Neyland II 

[20 pt]

103-3

beat

Llanrhian II 

[4 pt]

102-AO

by 7 wkts

Crymych 

[1 pt]

52-AO

lost to

Saundersfoot II 

[16 pt]

53-1

by 9 wkts

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Haverfordwest III;  Chris Goodridge 60, Steve Williams 37, John Ryan 1-31.  Llangwm II; Shaun Waller 122, Huw Brock 53, Callum Jenkins 2-23.  Neyland II;  Keiran Arran 5-22 & 12no, Sam Laugharne 3-6 & 31, Ashley Watkins 29, George Evans 19. Llanrhian II;  James Morris 23, Michael Lawrence 25 & 1-24, Tony Kitchell 19 Billy Clarke 2-15.  Crymych;  Rhydian Thomas 25. Saundersfoot II;  Spencer Rourke 24, Steve Cook 18no, Ollie Cook 2-12, Usman Ali 4-14, Daniel Broomhall 2-2.  Fishguard;  Nigel Delaney 55, Scott Delaney 39, Sion Collella 4-31.  Carew III;  Madoc Evans 23, Rob Hicks 20, Elliott Waters 22, George Morgan 4-32.  Lawrenny II;  Simon Cole 36 & 4-28, Hugh Griffiths 26, Andrew Cole 25, Noah Williams 2-14, Taylor Lewis 2-25.  Hundleton;  Jonathan Williams 38, Craig Williamson 21 & 2-25, Steffan Williams 14no, Leighton O’Connor 3-35, Ben Adams 3-37.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League

Division 4

Table

ALL GAMES

   

Total

           

Pts

Runs

Runs

Wkts

Wkts

Pen'

 

Pld

Points

W

L

Ab

Tied

Bat

Bowl

Conc'

For

Against

Taken

Lost

Pts

Neyland II 

10

165

8

1

1

0

40

43

55

1891

863

87

43

0

Fishguard 

10

148

7

2

1

0

41

35

80

1730

1359

72

46

0

Hundleton 

10

145

7

1

2

0

32

37

58

1183

992

75

38

0

Saundersfoot II 

10

125

6

4

0

0

37

28

107

1514

1542

60

53

0

Lawrenny II 

10

109

3

5

2

0

34

23

111

1219

1289

48

56

20

Carew III 

10

106

5

3

2

0

26

30

81

948

1022

62

52

0

Llangwm II 

10

94

3

4

3

0

26

18

102

1041

1349

39

57

20

Llanrhian II 

10

79

2

7

1

0

32

21

138

1053

1379

43

62

0

Crymych 

10

47

1

6

3

0

23

14

117

852

1110

31

58

0

Haverfordwest III 

10

42

0

9

1

0

27

15

171

958

1484

33

85

0


Division 5

Kilgetty II

162-5

[20 pts]

beat

Haverfordwest IV

98-AO

[5 pts]

by 64 runs

Pembroke Dock II

216-4

[20 pts]

beat

Pembroke II

72-AO

[4 pts]

by 144 runs

Whitland II

113-9

[7 pts]

lost to

Herbrandston II

121-8

[18 pts]

by 8 runs

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Whitland II;  Gethin Benjamin 2-20, Jamie Thomas 2-21, Steffan Lee 2-9 & 20, Iwan Bevan 31, Ollie Bujega 20.  Herbrandston II;  John Camani 28, Adam Parr 29, Dillon Lewis 12no, Dylan McGuire  2-7, Morgan Britton 2-12, Peter Tagg 2-15. Pembroke Dock II;  Nic Daley 56 & 5-19, Adam Phillips 60, Peter Kingdom 65no, Owen Hughes 12no, Connor Carroll 3-18.  Pembroke II;  Toby Bradley-Watson 2-33, Kevin Jenkins 1-35 & 17, Charlie Perkins 17.  Kilgetty II;  Kieran Sine 67 & 1-6, Stuart Allen 50, Darren Rees 18, Anthony Lewis 4-21.  Haverfordwest IV;  Sammy Dewstowe 37, Paul Jenkins 15, Steffan Bridger 4-14.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League

Division 5

Table

ALL GAMES

   

Total

matches

bonus points

Pts

Runs

Runs

Wkts

Wkts

Pen'

 

Pld

Points

W

L

Ab

Tied

Bat-R

Bat-Ts

Bowl

Conc'

For

Ag'st

Taken

Lost

Pts

Pembroke Dock II

10

125

5

4

1

0

34

6

35

82

1230

1175

70

34

0

Herbrandston II

10

117

5

3

2

0

27

0

23

84

923

853

50

61

17

Pembroke II

10

111

5

3

2

0

27

4

30

76

1142

1005

62

43

0

Whitland II

10

77

3

4

3

0

27

0

20

94

1022

940

42

53

0

Haverfordwest IV

10

74

3

5

2

0

23

1

20

112

990

994

44

63

0

Kilgetty II

10

53

2

4

4

0

16

0

17

92

582

922

35

49

0


Division 6

Bye

   

v

Stackpole II

   

--

Cresselly III

183-6

[9 pts]

lost to

Whitland III

232-9

[18 pts]

by 49 runs

Laugharne II

198-9

[20 pts]

beat

Llechryd III

77-AO

[7 pts]

by 121 runs

Neyland III

288-7

[20 pts]

beat

Hundleton II

140-AO

[8 pts]

by 148 runs

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Cresselly III;  Ffion Ashman 3-21, Steve Thornton 2-44 & 20, Lewis Mason 2-54, Neil Lewis 78.  Whitland III; Ben Jones 100, Tristan Rees 39, Harry Owen 2-24, Sion Benjamin 2-37.  Neyland III;  Corey Riley 57, Korey Arran 53, Josh Owens 34 & 2-6, Iestyn Miles 29, Rodney Murphy 27, Dylan Jones 23, Sammy Vaughan-Harries 2-39.  Hundleton II;  Ashley Brown 71, Stuart Midgley 32, Evan Clarke 4-15.  Laugharne II;  Rob Couzins 94no, Lennon Reynolds 28, Sam Lynch 4-12, Cas Boyd 3-13.  Llechryd III;  Simon Newlands 40no, Kelvin Holmes 4-14.

Pembroke County Cricket League

Division 6

Table

ALL GAMES

   

Total

matches

bonus points

Pts

Runs

Runs

Wkts

Wkts

Pen'

 

Pld

Points

W

L

Ab

Tied

Bat-R

Bat-Ts

Bowl

Conc'

For

Ag'st

Taken

Lost

Pts

Laugharne II

9

95

5

0

4

0

20

0

25

34

640

415

50

40

0

Neyland III

8

92

3

2

3

0

22

0

20

59

851

706

42

36

20

Stackpole II

8

83

2

4

2

0

23

0

22

86

781

920

45

39

18

Hundleton II

8

80

3

4

1

0

30

0

20

104

1070

1211

45

63

0

Whitland III

8

73

2

2

4

0

19

0

16

55

633

570

32

37

18

Cresselly III

8

66

2

3

3

0

22

0

24

69

755

750

49

36

0

Llechryd III

9

63

2

4

3

0

24

2

17

89

698

856

36

48

0