Thomas Carroll. Pembroke County Cricket League    

Results and tables for Week 18   :   19th August 2023


Division1

Lawrenny  [18 pt] 139-AO
beat
Carew  [7 pt] 88-AO by 51 runs
Burton  [20 pt] 219-AO
beat
Herbrandston  [7 pt] 85-AO by 134 runs
Cresselly  [20 pt] 229-5
beat
Llangwm  [6 pt] 175-AO by 54 runs
Narberth  [4 pt] 124-AO
lost to
Neyland  [20 pt] 416-3 by 292 runs
St Ishmaels  [6 pt] 177-AO
lost to
Saundersfoot  [19 pt] 183-4 by 6 runs

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Narberth; Kyle Quartermaine 2-45 & 43, Loui Davies 31, Jordan Howell 20.  Neyland;  Nic Koomen 144, Paul Murray 200, Brad McDermott-Jenkins 29, Ross Hardy 21no & 4-47, Patrick Hannon 4-13, Andrew Miller 2-26. St Ishmaels;  Andrew Pawlett 2-11, Jonathan Pawlett 27, Karl Rhead 17, Richard Brock 49, Andrew Williams 25no & 1-31.  Saundersfoot;  Sam Franklin 79 & 2-21, Jon Mansbridge 61no, Danny Caine 16, Tudor Hurle 2-28, Phashant Gautam 2-25.  Lawrenny;  Ryan Morton 50 & 5-20, Joe Kidney 24no, Will Allen 23, Robert Williams 3-10, Jamie Lewis 1-31, Troy Purslowe 1-4.  Carew;  Joel Reed 2-18, Iori Hicks 2-14, Rhys Davies 1-22, Shaun Whitfield 2-30, Barry Evans 1-22, James Hinchcliffe 2-25, Nick Davies 39, Brian Hall 18. Cresselly;  Phil Williams 54, Charlie Arthur 39, Simon Cole 44, Tom Murphy 50 & 2-26, Tom Arthur 4-33.  Llangwm;  Matthew Kiff 3-87, Steve Mills 1-17, Noah Davies 1-30 & 20, Luke Brock 68, Chris Inward 30.  Burton;  Toby Hayman 97, Morgan Scale 34 & 2-2, Luke Hayman 28, Jon Scale 4-13, Jake Davies 2-30, Jamie Goldsworthy 2-36.  Herbrandston;  Dean John 3-30 & 14, Harry Nicholas 3-35, Robert Hood 3-20, Jack Nicholas 20.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Division 1 Table ALL GAMES
 
Total
Pts
Runs
Runs
Wkts
Wkts
Pen'
 
Pld
Points
W
L
Ab
Tied
Bat
Bowl
Conc'
For
Against
Taken
Lost
Pts
Neyland 
18
284
14
2
2
0
63
75
111
3413
2451
152
82
0
Carew 
18
246
12
4
2
0
58
68
139
2821
2338
139
106
0
Cresselly 
18
229
10
6
2
0
63
62
174
3151
2987
128
112
0
Lawrenny 
18
220
9
7
2
0
61
65
187
2767
2632
133
123
0
Narberth 
18
192
7
9
2
0
58
61
222
2812
3395
130
133
0
Saundersfoot 
18
191
7
8
3
0
59
59
200
2631
2974
123
107
0
St Ishmaels 
18
184
7
9
2
0
60
53
203
2877
2794
110
114
0
Llangwm 
18
154
5
11
2
0
57
47
240
2707
2627
99
141
0
Burton 
18
140
4
11
3
0
59
38
242
2693
2746
82
139
0
Herbrandston 
18
137
4
12
2
0
44
53
259
2037
2965
112
151
0

Champions;             Neyland                                            

Relegated;               Burton & Herbrandston

Runners Up;            Carew                                                                                   


Division 2

Haverfordwest  [20 pt] 262-4
beat
Cresselly II  [3 pt] 61-AO by 201 runs
Carew II  [7 pt] 217-8
lost to
Hook  [19 pt] 238-5 by 21 runs
Llanrhian  [6 pt] 52-AO
lost to
Johnston  [18 pt] 138-AO by 86 runs
Kilgetty  [14 pt] 111-5
beat
Pembroke Dock  [4 pt] 110-5 by 5 wkts
Llechryd  [5 pt] 162-AO
lost to
Whitland  [19 pt] 166-3 by 7 wkts

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Kilgetty; Richard Cope 2-10 & 10no, Anthony Bevan 2-7, Jack Parkinson 73, Jack Tucker 14.  Pembroke Dock;  Jake Davies 36, Scott Griffiths 28 & 1-8, Tom Grimwood 17, Adam Phillips 15, Mark Morgan 2-8, George Smith 1-19.  Llanrhian; Tom Harty 3-7, Anthony Couzins 2-22, Russell Watkins 16, Paul Lewis 16.  Johnston;  Lee Summons 46 & 2-9, Gino Cleal 20, Liam Boswell 33, Liam James 3-14, Hafiz  Farooq 4-2.  Llechryd;  John Curran 53, Josh Ward 26, Tomos Lewis 27, Tomos Davies 15.  Whitland;  Wayne Howells 3-23, Jonathan Thomas 2-21 & 49no, Cian Rees 2-34, Conor Bowen 2-19, Jacob Bowen 54, Gopal Ramasamy 44no. Haverfordwest;  Ben Field 85no, Paul Tough 54, Adam James 36 & 4-23, Mikey Jones 37, Jake Merry 32, Will Phillips 3-7, Ashley James 2-22.  Cresselly II;  Lewis Mason 2-26, Corey Lewis 1-33 & 14, Josh Lewis 1-48, Nick Cope 19.  Carew II;  Jacob Knox 2-29, Nic Scourfield 69, Simon Wood 47. Hook;  Dafydd Bowen 100, George James 35, Aled Phelps 31, Owen Phelps 4-57.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Division 2 Table ALL GAMES
 
Total
Pts
Runs
Runs
Wkts
Wkts
Pen'
 
Pld
Points
W
L
Ab
Tied
Bat
Bowl
Conc'
For
Against
Taken
Lost
Pts
Haverfordwest 
18
257
13
2
3
0
50
64
89
2453
2080
131
63
0
Whitland 
18
252
12
2
3
1
61
66
120
2956
2395
135
93
0
Hook 
18
240
12
3
3
0
57
61
125
2792
2049
126
108
0
Llechryd 
18
182
7
8
3
0
55
51
197
2561
2704
107
117
0
Pembroke Dock 
18
173
6
10
2
0
61
52
217
2966
3070
111
107
0
Carew II 
18
169
5
10
2
1
57
55
222
2624
2887
116
114
0
Llanrhian 
18
138
4
11
3
0
48
46
224
2243
2659
98
119
0
Johnston 
18
137
5
9
4
0
44
43
193
2191
2265
91
108
0
Kilgetty 
18
136
6
7
5
0
39
36
170
1950
1998
76
102
0
Cresselly II 
18
110
3
11
4
0
48
32
237
2209
2838
72
132
0

Champions;             Haverfordwest          (Promoted)                              

Relegated;               Kilgetty & Cresselly II

Runners Up;            Whitland                    (Promoted)                                                      


Division 3

Laugharne  [8 pt] 184-7
lost to
Burton II  [18 pt] 185-7 by 3 wkts
Lamphey  [17 pt] 116-4
beat
Haverfordwest II  [5 pt] 115-9 by 6 wkts
Pembroke  [20 pt] 80-1
beat
Llechryd II  [2 pt] 79-AO by 9 wkts
Stackpole  [0 pt]  
match aband'd
Narberth II  [0 pt]    
Hook II  [18 pt] 111-6
beat
St Ishmaels II  [6 pt] 110-AO by 4 wkts

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Hook II;  Brennan Martin 5-22 & 23no, Rob Makepeace 22, Will Harries 2-27, Rhys Phelps 23.  St Ishmaels II;  Rhys Beavis 27, Stuart Carpenter 17 & 2-16, Ieuan Hawkins 2-27.  Pembroke;  Paul White 30no, Phil Jones 39no, Luke Butler 4, Ceri Brace 3-11, Billy Wood 2-15, Sam Davies 2-16, Gareth Long 1-5, Jack Harries 1-8.  Llechryd II;  Jaap Harries 1-28 & 13, Peter Dow 20.  Laugharne;  Brendan McCay 80. Lamphey;  Grant Cole 2-16, Peter McGilloway 3-20, Rob Mathias 24, Nick Shelmerdine 51, David Dredge 20. Haverfordwest II;  Simon Williams 15, Andy Ward 15, Ashoka Senavirathna  21. 

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Division 3 Table ALL GAMES
 
Total
Pts
Runs
Runs
Wkts
Wkts
Pen'
 
Pld
Points
W
L
Ab
Tied
Bat
Bowl
Conc'
For
Against
Taken
Lost
Pts
Pembroke 
18
254
13
1
4
0
56
60
85
2517
1700
123
65
0
Lamphey 
18
229
11
4
3
0
54
62
132
2075
1741
127
89
0
Burton II 
18
193
8
8
2
0
62
51
204
2282
2338
111
123
0
Stackpole 
18
188
9
4
5
0
51
45
124
1968
1927
95
71
0
Haverfordwest II 
18
167
6
9
3
0
53
50
199
1801
2335
104
106
0
Hook II 
18
163
6
8
4
0
59
41
196
2216
2641
88
92
0
St Ishmaels II 
18
156
6
8
4
0
49
47
188
1762
1622
98
119
0
Narberth II 
18
156
6
7
5
0
43
46
175
1656
1653
96
116
0
Laugharne 
18
134
4
9
5
0
52
40
191
1890
1974
84
97
0
Llechryd II 
18
110
2
13
3
0
57
33
256
1978
2214
75
123
0

Champions;             Pembroke                  (Promoted)                              

Relegated;               Laugharne & Llechryd II

Runners Up;            Lamphey                   (Promoted)                                                      


Division 4

Saundersfoot II  [0 pt]  
match aband'd
Carew III  [0 pt]    
Haverfordwest III  [0 pt]  
match aband'd
Crymych  [0 pt]    
Llangwm II  [4 pt] 145-4
lost to
Fishguard  [17 pt] 147-0 by 10 wkts
Neyland II  [20 pt] 81-2
beat
Lawrenny II  [3 pt] 80-AO by 8 wkts
Hundleton  [18 pt] 70-2
beat
Llanrhian II  [3 pt] 65-7 by 8 wkts

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Hundleton; Craig Williamson 30no & 2-9, Ben Adams 21 & 1-5, Leighton O Connor 14no & 1-1, John Nicot 2-13.  Llanrhian II;  R V Jones 19no, Karl Davies 14, Rick Walton 14, Billy Clarke 2-25.  Neyland II;  Nathan Sutton 32no, Steven Murray 27no & 3-23, Jamie Smith 2-11, Sam Laugharne 2-20.  Lawrenny II;  Rhys Eynon 16, Stuart Prosser 16, Oscar Lewis 1-13, S Cole 1-22.  Llangwm II;  Shaun Waller 62, Tom Rees 31, Toby Asson 29.  Fishguard;  Niall Kinsella 2-34, Nigel Delaney 1-15 & 41no, Huw Evans 90no. 

Pembroke County Cricket League
Division 4 Table ALL GAMES
 
Total
Pts
Runs
Runs
Wkts
Wkts
Pen'
 
Pld
Points
W
L
Ab
Tied
Bat
Bowl
Conc'
For
Against
Taken
Lost
Pts
Neyland II 
18
260
13
1
4
0
57
68
78
2469
1412
137
60
0
Fishguard 
18
239
11
2
5
0
52
51
93
2234
1781
105
51
20
Hundleton 
18
231
11
2
5
0
48
60
93
1743
1425
122
64
0
Lawrenny II 
18
188
6
8
4
0
59
44
197
2109
2299
91
102
20
Saundersfoot II 
18
170
8
6
4
0
50
40
151
1972
1883
85
82
0
Carew III 
18
154
7
5
6
0
42
42
128
1536
1472
88
82
0
Llanrhian II 
18
127
3
13
2
0
55
35
255
1878
2289
74
119
0
Llangwm II 
18
115
3
8
7
0
41
24
179
1552
1907
51
91
20
Crymych 
18
96
3
8
7
0
38
28
169
1424
1650
60
92
0
Haverfordwest III 
18
85
1
13
4
0
41
31
262
1471
2270
69
139
0

Champions;             Neyland II                  (Promoted)                              

Relegated;               Crymych & Haverfordwest III

Runners Up;            Fishguard                  (Promoted)                                                      


Division 5

Herbrandston II 72-AO [5 pts]
lost to
Pembroke II 73-6 [17 pts] by 4 wkts
Pembroke Dock II 95-3 [20 pts]
beat
Haverfordwest IV 94-AO [4 pts] by 7 wkts
Whitland II   [0 pts]
match Ab,d
Kilgetty II   [0 pts] --

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Herbrandston II;  Atticus Kingston 24 & 3-7, Callum Britton 12, Johnnie Lewis 11, Ian Milsom 2-6.  Pembroke II;  Andrew Joseph 3-28 & 29no, Gareth Mitchell 5-10, Jamie Kaijaks 24. Pembroke Dock II;  Johnnie Hay 3-16, Nick Daley 2-14 & 40, Jamie White 26no.  Haverfordwest IV;  Richard Scriven 27, Steffan Bridger 16 & 1-18, Dan Field 1-10.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Division 5 Table ALL GAMES
 
Total
matches
bonus points
Pts
Runs
Runs
Wkts
Wkts
Pen'
 
Pld
Points
W
L
Ab
Tied
Bat-R
Bat-Ts
Bowl
Conc'
For
Ag'st
Taken
Lost
Pts
Pembroke II
17
224
11
3
3
0
48
9
57
100
1919
1434
117
71
0
Pembroke Dock II
17
199
7
6
4
0
48
8
53
128
1690
1693
106
58
20
Herbrandston II
17
166
7
6
4
0
41
0
38
156
1448
1544
80
95
17
Whitland II
17
122
5
6
6
0
40
0
32
139
1507
1425
58
76
0
Haverfordwest IV
17
84
3
8
6
0
30
1
23
172
1225
1316
51
93
0
Kilgetty II
17
65
2
6
9
0
25
0
20
128
867
1244
43
62
0

Champions;             Pembroke II               (Promoted)                              

Relegated;               Haverfordwest IV & Kilgetty II

Runners Up;            Pembroke Dock II     (Promoted)                                                      


Division 6

Bye    
v
Stackpole II     --
Cresselly III 71-6 [19 pts]
beat
Hundleton II 70-AO [5 pts] by 4 wkts
Llechryd III   [0 pts]
match Ab,d
Whitland III   [0 pts] --
Neyland III 255-5 [20 pts]
beat
Laugharne II 134-AO [7 pts] by 121 runs

Green Box indicates won the toss and batted 1st.
Red box indicates won the toss and batted 2nd.

Performances;  Neyland III;  Danny Potter 184no, Corey Riley 17, Korey Arran 11, Maddie Potter 2-20, Rodney Murphy 3-16, Dylan James 3-24.  Laugharne II;  Rob Couzins 2-16 & 31, Cas Boyd 20, Tom Hollins 15. Cresselly III;  Lucian Thornton 3-12, Mike May 3-7, Tom Rowlands 24 & 2-16, Ffion Ashman 1-3.  Hundleton II;  Tim Phillips 15, Richard Reeves 15, Stuart Midgley 2-23, Lowis Hughes 1-11.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Division 6 Table ALL GAMES
 
Total
matches
bonus points
Pts
Runs
Runs
Wkts
Wkts
Pen'
 
Pld
Points
W
L
Ab
Tied
Bat-R
Bat-Ts
Bowl
Conc'
For
Ag'st
Taken
Lost
Pts
Laugharne II
15
160
8
1
6
0
37
1
42
70
1158
922
85
67
0
Neyland III
15
143
5
4
6
0
41
0
32
114
1578
1284
68
67
20
Cresselly III
15
132
5
4
6
0
37
4
41
102
1194
1185
84
54
0
Stackpole II
15
131
3
7
5
0
43
0
38
158
1323
1653
81
72
18
Whitland III
15
125
3
3
9
0
32
0
23
90
1062
832
48
66
38
Llechryd III
15
119
5
4
6
0
37
3
29
109
1163
1244
60
67
0
Hundleton II
15
111
3
9
3
0
45
0
36
202
1504
1862
80
113
0

Champions;             Laugharne II             (Promoted)                              

Runners Up;            Neyland III                 (Promoted)