WEEK 8

Saturday 12th June 2021

Thomas Carroll Pembroke County Cricket Club

Division 1

Neyland   [19 pt] 184-2  beat Cresselly   [5 pt] 181-AO  by 8 wkts
Whitland   [20 pt] 208-6  beat Haverfordwest   [7 pt] 188-AO  by 20 runs
Carew   No Game Lawrenny  
Narberth   [20 pt] 282-8  beat Llechryd   [7 pt] 145-AO  by 137 runs
Saundersfoot   [17 pt] 109-1  beat St Ishmaels   [2 pt] 108-AO  by 9 wkts

Key  Green; =  Won the toss and batted first    Pink;  = Won the toss batted second

 Performances;  Neyland;  Nathan Banner 89no & 3-24, Ashley Sutton 66no, Nic Koomen 2-18. Cresselly;  Simon Cole 73, Ryan Lewis 47.  Narberth;  Richie Adams 66, Jamie McCormack 96, Loui Davies 42 & 3-21, Ben Hughes 25 & 2-41, Jordan Howell 21, Dave Johns 3-30, Ben Quartermaine 2-26. Llechryd;  John Curran 53, David Dunfee 34, Dafydd Davies 22no, Johnnie Lewis 5-45. Whitland;  Jonathan Thomas 110no, Kevin Pearce 28, Gethin Scourfield 2-28, Scott Newton 2-32, Luke Owen 2-45.  Haverfordwest;  Dan Field 39, Ben Field 37, Danny Potter 35, Ashley Jones 34no, Clive Tucker 1-18, Jake Merry 1-28. Saundersfoot;  Tom Mansbridge 27, Danny Caine 60no, Sam Franklin 6-22, Neil Powling 2-11. St Ishmaels;  Jack Nicholas 36, Robbie Thomas 20.  

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Div 1 Table ALL GAMES
Total Pts Runs Runs Wkts Wkts Pen'
Pld Points W L Ab Tied Bat Bowl Conc' For Against Taken Lost Pts
Neyland   8 100 5 0 3 0 19 28 28 902 795 57 17 0
Cresselly   8 81 4 1 3 0 23 18 43 1098 803 37 32 0
Lawrenny   7 78 4 0 3 0 17 18 25 831 458 37 30 0
Haverfordwest   8 62 2 3 3 0 17 22 79 792 1070 45 48 0
Narberth   8 60 1 4 3 0 23 22 93 1079 997 44 54 0
Carew   7 59 3 1 3 0 16 13 40 696 618 29 33 0
Whitland   8 52 2 1 5 0 14 15 43 636 624 30 36 0
Saundersfoot   8 44 1 3 4 0 16 13 65 728 820 29 26 0
St Ishmaels   8 37 1 5 2 0 12 15 96 651 788 34 60 0
Llechryd   8 32 0 5 3 0 12 20 93 575 1015 41 47 0

 


Division 2

Lamphey   v Carew II
Pembroke   [6 pt] 184-6  lost to Herbrandston   [17 pt] 185-4  by 6 wkts
Burton   [19 pt] 184-4  beat Hook   [6 pt] 183-8  by 6 wkts
Haverfordwest II [1 pt] 75-AO  lost to Llangwm   [20 pt] 76-0  by 10 wkts
Kilgetty   [2 pt] 102-AO  lost to Pembroke Dock   [20 pt] 106-1  by 9 wkts

Key  Green; =  Won the toss and batted first    Pink;  = Won the toss batted second

Performances;  Burton; Jon Venables 109, Jack Davies 34, Morgan Scale 22 & 4-36, Luke Hayman 3-39, George Williams 1-12. Hook;  Owen Phelps 44, Craig Nutty 43, Seth Willington 32, Callum James 2-36. Haverfordwest II;  Nigel Morgan 10, Richard Davies 21, Dean Flood 18. Llangwm;  Luke Brock 50no, Ollie Davies 22no, Noah Davies 2-17, Steve Mills 1-17, Joe Phillips 4-9, Chris Inward 1-22.  Kilgetty;  Tom Lewis 30, Christian Phillips 28 & 1-31, Anthony Bevan 25no.  Pembroke Dock;  Jake Griffiths 47, Jake Davies 33no, Scott Griffiths 7no, George Smith 4-28, Owen Hughes 2-21, Rob Hearn 2-5.  Pembroke;  Jack Harries 65, Paul White 41, Luke Butler 37, Sam Davies 19 & 1-47, Kevin Jenkins 3-23.  Herbrandston;  Leigh Marchant 3-26 & 75no, Kristan Bennett 1-24 & 24no, Paul Nicholas 1-30, Charlie Malloy 1-50, Sean Thomas 35, Jonty Bennett 22.  

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Div 2 Table ALL GAMES
Total Pts Runs Runs Wkts Wkts Pen'
Pld Points W L Ab Tied Bat Bowl Conc' For Against Taken Lost Pts
Pembroke Dock   8 111 6 0 2 0 16 29 22 849 521 59 28 0
Llangwm   8 93 5 0 3 0 16 23 18 804 546 46 13 0
Burton   8 81 4 1 3 0 19 21 40 884 805 43 29 0
Herbrandston   8 71 3 3 2 0 15 26 74 661 1019 52 48 0
Pembroke   8 71 3 3 2 0 22 19 70 1009 904 40 40 0
Kilgetty   9 50 2 3 3 0 17 13 69 800 752 27 41 0
Carew II 7 48 2 2 3 0 13 15 49 582 570 30 35 0
Hook   8 44 1 5 2 0 16 18 96 769 833 38 56 0
Haverfordwest II 9 19 0 5 3 0 10 9 92 535 674 19 43 0
Lamphey   7 16 0 4 3 0 7 9 74 387 656 19 40 0

Division 3
Stackpole   [20 pt] 84-0  beat Haverfordwest III [2 pt] 80-AO  by 10 wkts
Cresselly II [17 pt] 189-5  beat Laugharne   [7 pt] 188-5  by 5 wkts
St Ishmaels II [5 pt] 131-7  lost to Llanrhian   [18 pt] 132-3  by 7 wkts
Llangwm II [19 pt] 143-9  beat Narberth II [8 pt] 137-AO  by 6 runs
Johnston   [19 pt] 195-6  beat Neyland II [6 pt] 90-9  by 105 runs


Key  Green; =  Won the toss and batted first    Pink;  = Won the toss batted second

Performances;  Llangwm II;  Martyn Thomas 36, Mike Williams 16no & 3-27, Shaun Waller 24, Toby Asson 3-26, Callum Jenkins 3-23, Jon Clout 22.  Narberth II;  Rob Nicholas 39, Dave Jones 29, Mike Reekie 3-29, Richard Prout 2-21, Richard Howell 2-15. Johnston;  Josh Hicks 87, Chris Fitzpatrick 33, Leigh Walters 28, Haziz Farooq 3-14,  Andrew Harries 3-10.  Neyland II;  Paul Miller 26 7 1-38, Aiden Rees 2-30, Greg Miller 2-15, J Griffiths 11.  Cresselly II;  Charlie Arthur 1-29, Morgan Lewis 2-23, Julian Arthur 1-20, Neal Williams 47, Scott Arthur 40, Ollie Berry 30, Phil Williams 22, Damien Arthur 19no.  Laugharne;  Robert Cousins 36 & 1-22, Robert Devonald 35, Callum Davies 31 & 1-37, Alan Carter 21, Craig Hurst 44, Simon Davies 1-42.  Stackpole;  Josh Dvaies 34no, Alan Webster 38no, Jack Corbett 3-15, Simon Bevan 3-10. Haverfordwest III;  David Haynes 19, Richard Scriven 19.  St Ishmaels II;  Steven Williams 68no, Andrew Williams 2-37.  Llanrhian;  Richard Reed 46, Ben Jones 41no, Chris Arundell 2-26, Jack Jones 2-11, Tom Clarke 2-14.

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Div 3 Table ALL GAMES
Total Pts Runs Runs Wkts Wkts Pen'
Pld Points W L Ab Tied Bat Bowl Conc' For Against Taken Lost Pts
Llanrhian   8 96 5 0 3 0 21 22 27 814 631 45 18 0
Johnston   8 94 4 1 3 0 26 25 59 988 925 52 41 0
Stackpole   8 79 3 3 2 0 23 23 70 791 782 49 35 0
Laugharne   8 75 3 2 3 0 23 19 64 762 557 40 48 0
St Ishmaels II 8 74 3 3 2 0 26 18 73 942 931 39 33 0
Llangwm II 8 66 2 4 2 0 26 20 88 911 997 41 50 0
Cresselly II 8 66 3 1 4 0 19 17 37 756 542 35 25 0
Neyland II 8 51 2 3 3 0 17 14 68 601 773 29 38 0
Narberth II 8 44 1 4 3 0 17 17 78 573 666 35 38 0
Haverfordwest III 8 13 0 5 3 0 8 5 94 342 676 11 50 0


Division 4
Carew III No Game Burton II
Llechryd II [20 pt] No Game Crymych    
Lawrenny II [17 pt] 111-5  beat Kilgetty II [5 pt] 106-9  by 5 wkts
Llanrhian II [20 pt] 44-2  beat Saundersfoot II [2 pt] 43-AO  by 8 wkts
Hook II [19 pt] 129-7  beat Whitland II [7 pt] 125-9  by 3 wkts

Key  Green; =  Won the toss and batted first    Pink;  = Won the toss batted second

Performances;  Lawrenny II;  
Oscar Lewis 3-30, Rhydian Eynon 3-12, Stuart Prosser 1-5, Steve Campbell 60, Tom Cole 17no. Kilgetty II;  Keith Adams 65, Brian Slate 2-25.  Hook II;  Dafydd Bevan 49no & 2-22, Lee Morgan 36, Rob Makepeace 2-14, Harry Makepeace 2-30. Whitland II;  Geriant Phillips 40, H Bevan 2-27, Gethin Benjamin 2-20.  Llanrhian II;  Matthew Bennett 6-21, Ben Jones 28.  Saundersfoot II;  Taran Richards 22, Jacob Rouke 12no.  

Thomas Carroll Pembroke County Cricket League
Div 4 Table ALL GAMES
Total Pts Runs Runs Wkts Wkts Pen'
Pld Points W L Ab Tied Bat Bowl Conc' For Against Taken Lost Pts
Llanrhian II 8 87 4 2 2 0 19 24 57 666 630 49 42 0
Lawrenny II 8 67 3 2 3 0 17 20 58 638 716 43 38 0
Hook II 8 59 3 1 4 0 18 10 42 688 674 24 29 0
Whitland II 8 58 2 2 4 0 16 20 53 586 439 42 35 0
Llechryd II ** 8 48 1 3 4 0 20 16 59 683 493 33 31 0
Carew III 7 44 2 1 4 0 10 14 34 375 458 28 26 0
Saundersfoot II 8 43 2 1 5 0 7 12 24 356 186 24 13 0
Kilgetty II 8 39 1 4 3 0 14 15 74 483 648 31 39 0
Burton II 7 38 2 1 4 0 9 9 33 344 279 20 23 0
Crymych   8 8 0 3 5 0 5 3 57 225 521 7 25 0
   
   **   Denotes points awarded for opposition failing to fulfil fixture
Division 5

Haverfordwest IV 67-AO [2 pts] lost to Hundleton 68-1 [20 pts] by 9 wkts
Herbrandston II 150-4 [18 pts] beat Pembroke II 147-6 [7 pts] by 6 wkts
Llechryd III 170-5 [8 pts] lost to Cresselly III 173-7 [17 pts] by 3 wkts
Neyland III 132-4 [9 pts] lost to Fishguard 152-8 [17 pts] by 20 runs
Pembroke Dock II     v Bye     --
Whitland III 170-8 [20 pts] beat Stackpole II 44-AO [5 pts] by 126 runs

Key  Green; =  Won the toss and batted first    Pink;  = Won the toss batted second

Performances;  Neyland III;  
Gavin Rowland 30, Kerian Arran 18, Sam Laugharne 3-25, Rhys Beavis 2-30.  Fishguard;  Charlie George 23, Dan Griffiths 28 & 1-10, James Wade 27, Jake Booth 1-6.  Haverfordwest IV;  Jason Phillips 29, Ross Dewstowe 14, Chloe Dewstowe 1-15.  Hundleton;  Stuart McNiffe 36, David Lockyear 26, Ben Adams 2-14, Robson Walkey 3-12.  Whitland III;  Ollie Bujega 57, Keith Hogburn 56, Dafydd James 20, Charlie Bujega 2-6, Sion Benjamin 3-3, Eithan Ryan 2-14.  Stackpole II;  Mike May 12, Roger Lewis 1-4, Wayne Marshall 2-20, Russell Roberts 2-27.  Llechryd III;  Tom Harries 77, Rob Mansfield 58, Kelvin Holmes 4-22.  Cresselly III;  Steffan Jenkins 87no & 3-17.  Herbrandston II;  Ian Milsom 2-2, Alan McLlelland 2-23 & 80no, Ferdy Stephens 1-23, Aticus Kingston 1-20 & 20, Ben Mathias-Milsom 16.  Pembroke II;  Will Randell 29 & 1-28, Andrew Price 30, Jamie Kiajaks 27, Rob Davies 2-21, Hassan  Aziz 1-46.


Thomas Carroll Pembroke County Cricket League


Division 5

Played

Won

Lost

Tied

Aband,d

Total

Ave

Fishguard

7

5

1

 

1

98

16.3

Hundleton

7

3

1

 

3

62

15.5

Whitland III

7

2

1

 

4

46

15.3

Herbrandston II

7

2

1

 

4

45

15.0

Pembroke Dock II

7

3

2

 

2

66

13.2

Pembroke II

8

3

3

 

2

78

13.0

Neyland III

7

2

2

 

3

50

12.5

Cresselly III

8

3

2

 

3

60

12.0

Llechryd III

7

1

2

 

4

29

9.6

Haverfordwest IV

7

1

4

 

2

42

8.4

Stackpole II

8

0

6

 

2

31

5.1

 

 

 

 

 

 

 

 

Note;    Division 5 League has been adjusted to reflect league positions by average points. 

(The Basis for calculation is average points per completed game)