Ormond Youth Cup

. . back to "Cups" page             . . back to "Youth" page

Ormond Youth Cup Season 2019

   
Group A
Group B
 
    Hundleton   Narberth  
    Haverfordwest   Hook  
    Neyland   Cresselly  
    Whitland   Carew/Saundersfoot  
           
(A) Fri 7th June Hundleton v Haverfordwest  
(A) Fri 7th June Neyland 69 for 0 (4pts) beat  Whitland 66 for 10  by 10 wkts
(B) Fri 7th June Narberth 148 for 6
Loui Davies 76no &  2-16
lost to Hook 150 for 5
G James 46 & 3-18
 
(B) Fri 7th June Cresselly 121 for 3
George Smith 74
lost to Carew/Saundersfoot 122 for 4
Morgan Grieve 52
Karl Thomas 40
 
           
           
           
(A) Fri 21st June Haverfordwest 90 for 7 beat Neyland 57 for 10  
(A) Fri 21st June Whitland 47 for 1
Harry Fuller  22no
Tristan Rees 18no
G Scourfield 3-5
beat  Hundleton 45 for 10  by 10 wkts
(B) Fri 21st June Hook v Cresselly  
(B) Fri 21st June Carew/Saundersfoot 112 beat  Narberth 108 for  4  by 4 runs
           
           
           
           
(A) Fri 6th July Whitland 103 for 1 beat Haverfordwest 102 for 9  by 9 wkts
(A) Fri 6th July Hundleton v Neyland  
(B) Fri 6th July Hook 84 for 6 beat  Carew/Saundersfoot 81 for 8  by 4 wkts
(B) Fri 6th July Cresselly v Narberth  
         
           
  Semi Final Neyland 101 for 6 lost to Carew/S'foot 102 for 1  by 9 wkts
  Semi Final Whitland 97 for 6 beat Hook 57 for 10  
   
   
  Umpires: Steve Blowes and Arthur Brady
  Final Whitland
101 for 9 & 72 for 9
lost to Carew/Saundersfoot
147 for 4 & 27 for 2
 by 8 wkts
   


Ormond Youth Cup League Tables


Group A

Played

Won

Tied

Lost

Points

Hundleton

         

Haverfordwest

         

Cresselly

         

Carew/Saundersfoot

         

         


Group B

Played

Won

Tied

Lost

Points

Narberth

         

Hook

         

Narberth

         

Cresselly/Lawrenny

         
           


Points System: 4 points for a win, 2 points for a tie

Group games can be replayed due to being called off because of the weather only.

All group games to be played on the above dates (Friday nights)

All games to be played by

Ormond Youth Cup Semi-Finals to be played on


Winners Group 1   play    Runners up Group 2


Winners Group 2   play    Runners up Group 1

Losing semi-finalist will play in the Ormond Youth plate final on ??? August at Lawrenny CC

Semi-Finals:

Neyland v Carew/Saundersfoot          at         Pembroke Dock

Hook   v Whitland                               at         Haverfordwest

Both matches to be played on 26th July 6pm start

Ormond Youth Final:
Whitland v Carew/Saundersfoot